W dn. 12.09.2019 uczniowie kl.1 – 3 XVIII LO włączyli się w ogólnonarodową akcję „Narodowe czytanie”, organizowaną corocznie przez Prezydenta RP od 2012 r. Gościliśmy nauczycieli bibliotekarzy z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Wszystkich powitała inicjatorka spotkania, nauczyciel bibliotekarz w ZSO nr 2 Elżbieta Frant.

Następnie Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Pan Cezary Jacek Furtak zapoznał młodzież z ideą Narodowego Czytania – akcją mającą na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Spośród 8 lektur (nowel) wybranych na tegoroczne czytanie goście zaprezentowali „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego. Nowelę czytali: Piotr Król (Wydz. Udostępniania Zbiorów), Luiza Kawka i Edyta Tomaszek z Wydz. Zbiorów Audiowizualnych, Grażyna Kłos (Wydz. Informacji i Informatyzacji). Edyta Tomaszek przeprowadziła również mini quiz sprawdzający zrozumienie tekstu Stefana Żeromskiego. Nagrodą za udzielenie prawidłowych odpowiedzi były egzemplarze wyboru nowel pisarza.

Czynnie uczestniczyli również w spotkaniu uczniowie z klas 3a LO i 3b LO: Kucybała Filip, Sierdak Wiktoria, Chinek Weronika, Aftyka Patrycja. Czytana była nowela Henryka Sienkiewicza „Sachem”.