XVIII Liceum Ogólnokształcące w Lublinie

14 czerwca 2019 roku uczniowie klas drugich XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. S. F. Paleolog w ramach zajęć „edukacja policyjna” zwiedzili Areszt Śledczy w Lublinie.
Zobaczyli i dowiedzieli się, na czym polega i jak wygląda służba więzienna. Budynek Aresztu Śledczego od zewnątrz ma kolor kremowy a w oknach widoczne są kraty. Aby w pełni zobaczyć wnętrze Aresztu Śledczego, każdy musi okazać i pozostawić do końca wizyty dokument tożsamości.
Na teren więzienia nie można wnieść sprzętów elektronicznych ani bagaży podręcznych. Wnętrza Aresztu nie można też fotografować.
Po budynku oprowadzał nas funkcjonariusz i zarazem opiekun skazanych.
W pierwszej kolejności odwiedziliśmy salę konferencyjną , tam zostaliśmy poinformowani m. in. o szkole oficerskiej dla cywili w Kaliszu, przekazano nam też kilka ogólnych informacji o Służbie Więziennej. Następnie funkcjonariusze zaprezentowali uczniom i ich opiekunom środki przymusu bezpośredniego, takie jak: kajdanki zakładane na ręce i nogi, kajdanki zespolone, kaftan bezpieczeństwa , pałkę, kask zabezpieczający.
Funkcjonariusz pokazał nam również, jak pracuje pies służbowy.
W samochodzie została ukryta pewna rzecz, którą w krótkim czasie pies odnalazł.
Następnie uczniowie zwiedzieli siłownię oraz teren przeznaczony do spacerów dla osadzonych.
Areszt Śledczy jest podzielony na kilka segmentów. Są segmenty takie, w których przebywają tylko kobiety bądź tylko mężczyźni. Cele osadzonych są wyposażone w małe stoliki, piętrowe łóżka oraz małe toalety. Każda cela ma kolor biały i posiada jedno okno zabezpieczone kratą. Drzwi od cel są ciężkie i mają kolor brązowy. W drzwiach znajduje się prostokątny otwór, by zobaczyć, co się dzieje w celi.
Skazani mogą korzystać z biblioteki, kapliczki ,, świetlicy , gdzie mogą się zrelaksować lub pomodlić.
W areszcie śledczym funkcjonuje teatr, który stworzyli osadzeni. Skazani mają prawo do przepustek oraz wizyt. Sala spotkań z drugą osobą wygląda jak na filmach amerykańskich; po obu stronach siedzą osoby, a pomiędzy nimi znajduje się szyba. Rozmawiają przez telefon. Obok sali wizyt znajduje się sklepik więzienny. Skazani mają prawo do wizyt intymnych, które odbywają się w specjalnej sali. W niej znajduje się łóżko, prysznic, stół i dwa krzesła. Cały teren wewnątrz aresztu jest ogrodzony murami oraz drutami kolczastymi.
W więzieniu skazani posługują się językiem więziennym, czyli grypsem. Każdego dnia funkcjonariusz Służby Więziennej zajmuje się resocjalizacją skazanych. Organizują im zatrudnienie, zapewniają edukację.
Poddają też osadzonych specjalistycznej terapii, przygotowującej ich do życia na wolności. Osadzeni pracują na rzecz jednostki, w której przebywają oraz na rzecz podmiotów takich jak: fundacje, stowarzyszenia.
Dla osadzonych, którzy nie mogą pracować za murami więzienia, przeznaczony jest program „Praca dla Więźniów „. Umożliwia on zatrudnienie na terenie zakładu karnego w specjalnych halach.
Wizyta w Areszcie Śledczym była bardzo udana . Można było wiele zobaczyć i dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat codziennego życia osadzonych.
Uczniowie klas mundurowych bardzo serdecznie dziękują Panu Komendantowi Zygmuntowi Sitarskiemu za możliwość wizyty w Areszcie Śledczym.

Kadet dyplomowany Justyna Kuchno z kl. III b

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content