10 lutego w naszej szkole odbył się wyjątkowy recital fortepianowy pani profesor Alicji Fiderkiewicz, światowej pianistki mieszkającej w Anglii, gdzie prowadzi kursy mistrzowskie dla pianistów z całego świata. Pani Alicja Fiderkiewicz występuje w Wielkiej Brytanii, wykonuje koncerty i recitale solowe w Polsce, Rosji, Ukrainie, Izraelu, Włoszech, Szwajcarii, Cyprze, Hiszpanii, Finlandii, USA, Singapurze i Malezji, a także Japonii. Ma za sobą również bogatą karierę pedagogiczną, przez 28 lat uczyła w prestiżowej Chethams School of Music w Manchesterze i pozostaje częstym wykładowcą wydziału fortepianu podczas corocznej Międzynarodowej Letniej Szkoły Pianistycznej. Jest członkiem jury wielu konkursów w Wielkiej Brytanii i poza nią, w tym Konkursu Chopinowskiego w USA. Artystka występowała w radiu i telewizji BBC oraz w różnych mediach europejskich. Ma na swoim koncie cztery wysoko ocenione płyty CD wydane przez wytwórnię Divine Arts.

Pani profesor przyjechała do naszej szkoły na zaproszenie pana Jacka Grykałowskiego – nauczyciela muzyki. Podczas recitalu usłyszeliśmy „Pieśni nocy”, „bel canto fortepianu” – tak zwykło się określać nokturny Fryderyka Chopina. Są to miniatury fortepianowe, należące do najbardziej znanych i najpiękniejszych utworów Chopina. Gatunek nokturnu fortepianowego stworzył irlandzki kompozytor i pianista John Field (1782–1837), do którego Chopin nawiązał. Nokturn, wpisujący się doskonale w klimat epoki, już przez swą nazwę ewokuje romantyczne obrazy nocy, księżyca i wszelkie związane z nimi odcienie ekspresyjne: liryczne i dramatyczne. Nastrojowość, ton intymny i marzycielski kształtują jego poetykę. Mieszczące się w tym idiomie utwory na fortepian pisali m.in. Clementi, Ries, Szymanowska, Kalkbrenner, Schumann i Liszt, jednak to przede wszystkim Chopin wyniósł nokturn na wyżyny poezji, stając się jego najsławniejszym mistrzem.

Pani profesor Alicja Fiderkiewicz wykonała następujące dzieła :

Nokturn c-moll op. pośmiertne

Nokturn cis-moll Lento con gran espressione op. pośmiertne

Nokturn cis-moll op. 27 nr 1

Nokturn e-moll op. 72

Nokturn fis-moll op. 48 nr 2

Kliknij w plakat aby obejrzeć koncert.